Załącznik Nr 1 do Regulaminu Pracy

 

Zasady i normy przydzielania  pracownikom obsługi środków ochrony indywidualnej, odzieży i obuwia roboczego, wyposażenia w narzędzia i materiały

 

I.                   Wstęp

1.      Ochrony osobiste winny być wykonywane wg wzorów zatwierdzonych przez Centralny Instytut Ochrony Pracy (CIOP) i posiadać znak bezpieczeństwa lub obecnie znak CE.

 

II.                Ogólne zasady przydziału odzieży roboczej, obuwia, odzieży ochronnej, napojów i środków utrzymania higieny osobistej oraz wyposażenia w narzędzia i materiały.

1.      Pracownik nie może być dopuszczony do pracy bez wyposażenia jego w odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochronny.

2.      Wyżej wymienione przedmioty przydziela się pracownikom do stałego, indywidualnego użytkowania zgodnie z obowiązującą  „Tabelą norm”.

3.      Odzież robocza i ochronna, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochronny są własnością szkoły i winny być użytkowane przez pracownika w miejscu pracy zgodnie z ich przeznaczeniem.

4.      Pracownicy nabywają uprawnienia do wyposażenia w nową odzież roboczą i ochronną, obuwie robocze i ochronne oraz sprzęt ochronny z dniem przystąpienia do pracy na podstawie umowy o pracę.

5.      Pracownik zatrudniony na dwóch i więcej stanowiskach równocześnie, winien być wyposażony w sorty odpowiednie dla obsługi  stanowiska o najbardziej niekorzystnych warunkach pracy.

6.      Pracownikom zatrudnionym w niepełnym wymiarze czasu pracy przedłuża się okres użytkowania przydzielonych przedmiotów proporcjonalnie do czasu pracy.

7.      Pracodawca zapewnia podległym pracownikom środki utrzymania higieny osobistej. Mydło, ręczniki jednorazowe, papier toaletowy znajdują się w pomieszczeniach higienicznosanitarnych i są dostępne dla wszystkich pracowników bez ograniczeń. .

8.      Konserwatorowi przysługuje nieodpłatnie zaopatrzenie w:

a)      komplet narzędzi i materiałów niezbędnych do wykonywania bieżących remontów w obiektach szkolnych ( np. wiertarka udarowa, narzędzia ślusarskie i stolarskie, stół warsztatowy itp.),

b)      sprzęt gospodarczy i ogrodniczy do utrzymania terenów szkolnych w odpowiednim stanie ( np. kosiarka z osprzętem, podkaszarka, narzędzia ogrodnicze itp.)

c)      sprzęt techniczny wspomagający wykonywanie powyższych czynności konserwatora oraz innych pracowników obsługi szkoły ( np.drabina, pasy do pracy na wysokości).

 Z powyższych narzędzi korzystają również inni pracownicy szkoły, którym zlecono wykonanie odpowiednich prac gospodarczych.

12. Dla pracowników zatrudnionych przy monitorach ekranowych stosuje się przepisy z dnia 1.12.1998r w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (dz.U.148 poz.973 z 1998 r.)

 

III.             Ogólne zasady przydziału ochron osobistych.

 

1.      Przydzielona do indywidualnego użytkownika odzież ochronna, obuwie ochronne oraz sprzęt ochronny, zwane dalej ochronami osobistymi, powinny być dostosowane do rodzaju wykonywanych prac oraz stopnia zagrożenia wynikającego ze środowiska pracy.

2.      Przydział nowych ochron następuje po uprzednim zwrocie zużytych.

3.      Ochrony osobiste powinny być użytkowane i konserwowane wg wskazań zawartych w instrukcji producenta i z zachowaniem terminów ważności.

4.      Sprzęt ochrony indywidualnej, taki jak:

a.       ochrony oczu i twarzy

b.      ochrony rąk

należy przydzielać do stałego, indywidualnego użytkowania przez pracownika.

 

IV.             Obowiązki pracodawcy

1.      Dokumentację dotyczącą gospodarki odzieżą roboczą, obuwiem, odzieżą ochronną i sprzętem ochrony indywidualnej  prowadzi  pracodawca lub osoba przez niego upoważniona.

2.      Dokumentacja winna zawierać:

a.       kartotekę imienną

b.      pokwitowanie odzieży przekazanej pracownikowi

c.       rozliczenie w przypadku zwolnienia pracownika, przejścia na emeryturę

3.      Imienna kartoteka odzieżowa.

3.1.    Kartoteka ta służy do ewidencjonowania odzieży, obuwia i sprzętu ochrony indywidualnej, wydanych poszczególnym pracownikom do stałego użytkowania.

3.2.    Strona tytułowa każdej kartoteki winna zawierać:

a.       nazwę jednostki organizacyjnej

b.      miejsce pracy – stanowisko

c.       imię i nazwisko pracownika

3.3.    W kartach imiennych należy dokonywać na bieżąco zapisów dotyczących wydania odzieży i sprzętu z równoczesnym pokwitowaniem odbioru przez bezpośredniego użytkownika.

4.     Likwidacja odzieży, obuwia i sprzętu ochrony indywidualnej.

4.1.    Likwidacja odzieży i sprzętu ochrony indywidualnej następuje w przypadku zużycia, zniszczenia, utraty cech użytkowych i ochronnych.

 

V.                Ekwiwalent pieniężny za:

1.      Używanie odzieży własnej.

Zgodnie z art.  2377 § 2 i 4 Kp dopuszcza się wypłatę ekwiwalentu pieniężnego za używanie odzieży własnej wg obowiązujących cen detalicznych lecz analogicznie przysługującej w tabeli norm dla danego stanowiska pracy.

2.      Odzież i obuwie winny odpowiadać wymogom wynikającym z przepisów bhp na danym stanowisku pracy i uprzednio uzgodnionym przez pracodawcę.

3.      Ekwiwalent pieniężny za używanie odzieży własnej i obuwia będzie wypłacany miesięcznie wg tabeli norm i wg aktualnych cen detalicznych.

4.      Pranie odzieży i naprawę obuwia.

Pracownicy pobierający odzież roboczą i obuwie wg obowiązującej tabeli norm będą otrzymywać ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży i naprawę obuwia w kwocie  0,5 % minimalnego wynagrodzenia ogłoszonego w Dz.Urz.RP Monitor Polski na dany rok,  płatne z dołu kwartału.

                  5. Dofinansowanie do zakupu okularów korygujących pracownikom uprawnionym   ustala  dyrektor w miarę posiadanych środków, nie mniej niż 50% poniesionych kosztów.

 

 

VI.             Zasady zwrotu używanych i zużytych asortymentów odzieży, obuwia i ochron.

1.      Odzież robocza i obuwie robocze winno być użytkowane do czasu utraty cech użytkowych (poza okres używalności).

2.      Środki ochrony indywidualnej winny być użytkowane do czasu określonego przez producenta, utraty lub ograniczenia cech ochronnych.

3.      W razie rozwiązania stosunku pracy, pracownik jest zobowiązany zwrócić przydzielone mu przez zakład pracy asortymenty odzieży, ochron osobistych.

4.      Odzież, obuwie robocze nie podlegają zwrotowi w razie:

-       przejścia pracownika na emeryturę lub rentę,

-          używania odzieży i obuwia przez pracownika przed rozwiązaniem stosunku pracy przez okres przekraczający 75% okresu używalności określonego wg tabeli norm

 

TABELA NORM

PRZYDZIAŁU ODZIEŻY ROBOCZEJ, OBUWIA I OCHRON OSOBISTYCH

 

 

Lp.

Nazwa stanowiska pracy

Odzież i obuwie robocze

Okres użyteczności 

Uwagi

1

2

3

4

5

7.

sprzątaczka

Fartuch roboczy

12 miesięcy

 

Obuwie profilaktyczne

12 miesięcy

 

Nakrycie głowy

do zużycia

 

Rękawice gumowe, wg potrzeb

do zużycia

 

Okulary ochronne  wg potrzeb

do zużycia

 

Pas bezpieczeństwa do mycia okien

wg potrzeb

wg instrukcji

 

8.

konserwator

Ubranie drelichowe

12 miesięcy

 

Czapka drelichowa lub beret

24 miesiące

 

Trzewiki sk./gum

24 miesiące

 

Kamizelka ciepłochronna

3 okresy zimowe

 

Rękawice drelichowe

do zużycia

 

Okulary ochronne

do zużycia

 

 

 

 

 

 

 

UWAGA: Okresy używalności w tabeli norm dotyczą pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy.